Basında 19. HID BAH ŞEN FEST

Makedonya Türkleri, Çalıklı Hıdırellez şenliklerinde buluştu

15 Mayıs 2010, Cumartesi / ,
Write Comment 0 Add to Google
Bu yıl 19.’su düzenlenen Uluslararası Hıdırellez Bahar Şenlikleri Festivali Çalıklı başta olmak üzere Makedonya’nın birkaç şehrinde düzenlenen etkinliklerle gerçekleştirildi. Çalıklı köyünde yapılan resmi açılış öncesi ve sonrasında Ustrumca, Gostivar, Üsküp ve Kalkandelen’de değişik etkinlikler yapıldı.

Festivalin ana töreni Çalıklı köyünde yapıldı. Şenliklerin ikinci gününde çok sayıda folklor ekibi ülkedeki folklorik zenginliği sahneye yansıtmaya gayret gösterdi. Festivale Türk Tiyatrosu ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına ait saz ve ses sanatçıları grubu da renk kattı. Festival kapsamında geleneksel Türk Halk Kültürü Sempozyumu da düzenlendi. Türkiye’den gelen saz sanatçıları Çalıklı, Ustrumca ve Kalkandelen’de birer konser verdi.

Büyük bir coşkuyla kutlanan Hıdrellez şenliklerinde Makedonya’nın her kesiminden katılımcılar oldu. Özellikle Makedonya’nın doğusunda yaşayan Türklerin ilgi odağı olan bu festivale, Türkiye Üsküp Büyükelçisi Arslan Hakan Okçal ve çok sayıda Makedonyadan Türk dernekleri temsilcileri de katıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Arslan Hakan Okçal Hıdırellezin yüzyıllarca ortak kültür olduğunu ve bu yıl bir kez daha bu ortak kültürün herkesle paylaşıldığını söyledi. “Bu değerlerin hem paylaşılması hem de burdaki genç kardeşlerimiz tarafından bir şenlik havasında kutlanması çok önemlidir. Bunun Türklerin birliğine, gücüne ve geleceğine önemli katkıları var” diyen Okçal, görevinin sona ermek üzere olduğunu ve Makedonyadaki Türk kardeşlerinden ayrıldığı için çok üzüntü duyduğunu fakat burdaki Türklerin aynı çalışmalarla ve başarılı hizmetlerle burdaki birlik değerleri paylaşmada, Türklüğün yaşatılması konusunda eksilmeden devam etmesini talep etti.

Festivalin resmi açılışında konuşan Valandova Belediye Başkanı Nikola Çurlinovsi “Her yıl ülke katılımcılarının Çalıklı festivalinde artması, festivalin otoritesinin arttığını göstermektedir. Bunun böyle olması bizi de gururlandırmaktadır. Bu festival şehirlerarası kültür bağlantısını kuran bir elçi rolünü üstlenmektedir. Bizim de bu festivalin daha fazla ün kazanması için el birliğiyle çalışmamız lazım”, dedi. Selamlama konuşması yapan Festival Başkanı Dr. Şenol Tahir,  festivalin amacının Makedonyadaki Türk gençlerini bir araya getirmek olduğunu söyledi. “Amacımız gençleri bir araya getirmek ve Balkanları yakın kılmaktır. Festival ilk kez yapıldığı zaman küçücük bir etkinlik olarak başladı, bugün ise bu etkinlik toplam beş ülkeden katılımcıların olduğu ve bir sürü değişik etkinliğin yer aldığı bir organizasyon haline geldi. Asıl amacımız tüm Türkleri biraraya getirmektir” dedi. İrfan Ünver Nasrettinoğlu ise bu organizasyonun bir köy festivali olarak başladığını ve daha sonra Türkiye’nin yardımıyla bu buudlara ulaştığını ifade etti. Nasrettinoğlu, “Unutulmaması gerekiyor ki bu festival Makedonya’da yaşayan Türkler için ve Türk dünyası için büyük önem arz etmektedir. Ondan dolayı bu festivalin daha kalabalık hale gelmesi gereklidir” dedi.

Konuşma yapanlar arasında aynı zamanda MATÜSİTEB adına, Köprü Derneği Başkanı Ersin İsmail ve TİKA Makedonya Koordinatörü Yasemin Melez İçen de vardı. Toplam beş ülkeden Kıbrıs, Romanya, Yunanistan, Kırım ve Türkiyeden gelen katılımcılar bulundukları yörelerin halk oyunlarını festivalde sergilediler. Aynı zamanda Çalıklı yöresinin halk oyunları ve Makedon halk oyunları da festivalde yer aldı.

AHMET OSMANİ,ÇALIKLI

Hello there
Hello there
Overlay Image
Почитувани граѓани и симпатизери на фестивалот, Заради актуелната состојба на ПАНДЕМИЈА со КОВИД-19 кој што драстично го промени животот како во светот така и во нашата држава, Претседателството и Организациониот одбор на 29-тиот МЕЃУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ ПРОЛЕТНИ ВЕСЕЛБИ- ХИД БАХ ШЕН ФЕСТ- Чалакли, Валандово/ С. Македонија, донесе одлука за ОДЛОЖУВАЊЕ НА ПРЕДВИДЕНИОТ ТЕРМИНОТ (05-10 мај 2020) НА ФЕСТ-2020. Дополнително ќе бидете информирани за следните активности. Со почит Организационен Одбор ХИД БАХ ШЕН ФЕСТ