Hakkimizda

PROJENİN KISA TANITIMI

Makedonya Türkleri’nin İlk Resmi Festivali. Makedonya ve Türkiye Cumhuriyettlerinin ondokuz yıl aralıksız desteğiyle gerçekleştirilmiştir. Makedonya’da, Müslüman Türklerin var olduğunu, Yörede yaşayan Türk insanının, Makedonya’nın asli unsurlarından olduğunu Dünyaya göstermek ve Tanıtmak başlıca amacımızdır. Çok yönlü etkinliklerle gerçekleştirilen Festival’de Makedonya Türkleri’nin örf ve adetlerini, gelenek ve göreneklerini sergilemektedir. Balkanlarda yaşayan Türk Topluluklarını bir araya getirmek, birbirinden aberdar, yakın olmak. Yaşadığı yerlerde kalmakta beraber mücadele etmek. Anamemleketlerde kalma savaşını ortak paylaşmak. Anavatana yönelik GÖÇ’ leri azaltmak. Ayrıca, Festivalimizi Türklerle birlikte, Makedonya’daki Makedon, Arnaut, Boşnak, Ulah ve diğer toplulukları da bir araya getirerek Türk hoşgörüsünü her keze göstermektedir.

PROJENİN KISA VE UZUN VADELİ AMACI

Kısa vadede, Makedonya’daki Türk – Müslüman varlığını dosta- duşmana göstermek.

Uzun vadeli amacımız ise, Makedonyada’ki Türk beraberliğine destek olmak, Balkan’larda Türk bağlantılarını daha sıkı kurmak, Makedonya’dan, Anavatan Türkiye’ye göç’lerin durmasını, Türk gelenek ve göreneklerini yaşatılmasını sağlamaktır.

PROJENİN GEREKÇESİ

Makedonya ve Balkan Türk varlığını, kültürünü, gelenek ve göreneğini ortaya koymak gerekmektedir.

  1. Amaca ulaşmak için, aşağıda belirtilen bir dizi etkinlikler yapılacaktır.

b. Hedeflenen kitle, Makedonya’daki Türkler, Balkan Türkleri, Balkan ve Dünya kamuoyu …Makedonyada yaşayan Makedon, Arnaut, Boşnak, Ulah, Sırp v.b. gibi bütün halklar.

I. Bütün bu insanların sayısını onbinlere ifade etmek mümkündür.

II. Kitlelere ulaşma olasılığı çok güçlü, hatta kesindir.

 

FAALİYET VE ÇIKTILAR

Projenin hangi konulara hizmet edeceği ve elde edilecek sonuçlar Ondokuz yıl aralıksız düzenlenen Festival Makedonya Türkleri’nin kültür, eğitim, bilim, spor ve diğer yaşam bölümlerine büyük hizmetleri olmuştur. Yaşam seviyesini artırmada büyük payı olmuştur. Türkler kendilerini daha bilinçli, başları daha dik, kendilerine güven duyan insanlar haline gelmelerinde payı büyüktür. Her zaman güçlü Anavatan Türkiye Cumhuriyeti arkalarında bulunduğunun bilincine ulaşmışlardır. Türk kültürü Festival sayesinde unutulmaya değil, daha fazla konuşulmaya başlamıştır. Zira etkinliklere Makedonlar’da etkili biçimde katılmaktadırlar.


GİRDİLER

Proje, Doğu Makedonya’daki Valandova kenti Belediyesine bağlı Çalıklı Kasabası Hizmet Birliği tarafından ve Düzenlenen bir Komite ile gerçekleştirilecektir. Bu Komite seçimle işbaşına gelmiş olup, Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçiliği ile de temas halindedir.

 


Hello there
Hello there
Overlay Image
Почитувани граѓани и симпатизери на фестивалот, Заради актуелната состојба на ПАНДЕМИЈА со КОВИД-19 кој што драстично го промени животот како во светот така и во нашата држава, Претседателството и Организациониот одбор на 29-тиот МЕЃУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ ПРОЛЕТНИ ВЕСЕЛБИ- ХИД БАХ ШЕН ФЕСТ- Чалакли, Валандово/ С. Македонија, донесе одлука за ОДЛОЖУВАЊЕ НА ПРЕДВИДЕНИОТ ТЕРМИНОТ (05-10 мај 2020) НА ФЕСТ-2020. Дополнително ќе бидете информирани за следните активности. Со почит Организационен Одбор ХИД БАХ ШЕН ФЕСТ