Jübile 30.Hıd Bah Şen Fest-Çalıklı,Valandova Hazırlıkları Devam Ediyor

32.yılında (1991-2023) Çalıklı Uluslararası Hıdırellez Bahar Şenlikleri Festivali, Jübile 30-cu kez 05-09 Mayıs 2023 tarihlerinde gerçekleşmesi planlandı. Bu yıl Programlarda bir kaç jübile gerçekleşecektir, aralarında: 30. Festival, 40. Hıdırellez Yağlı güreş müsabakaları, 25. Türk Kültürü Sempozyumu, 5 yıl Bahar kutlaması-Hıdırellez’in UNESCO’ nun Somut Olmayan Kültürel Mirası listesine dahil edilmesi.
Aylardır süren hazırlıklar çerçevedinde hafta içinde K.Makedonya Kültür Bakanı Sayın Bisera Kostadinovska-Stoyçevska ile resmi görüşme gerçekleşti. Görüşmede:Festivalin çok önemli olduğunu, multi-kültür ve multi-etnik katılımıyla ve özellikle uluslararası boyutuyla örnek etkinlik olduğu vurgulandı. Ayrica Bakan, Jübile festival program bölümlerine katılmasını düşündüğünü ve bakanlığının bütçesi çerçevesinde etinliği destek edeceklerini bildirmiştir.
Festival programları: Çalıklı, Bahçebosu, Valandova, Ustrumca,Gostivar, Kalkandelen ve Üsküp de gerçekleşecektir. Tüm Makedonya ve Balkan ülkelerinden katılımcı ve konuk beklenmektedir. Önümüzdeki dönem tüm hızıyla Festival hazırlıkları devam edecektir.

Ayrıca Kontrol Et

Çalıklı’da 18. Hıdırellez Bahar Şenlikleri Festivali düzenlendi

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Hıdırellez Bahar Şenlikleri Festivali Çalıklı’da yapıldı. Bu yıl 18.’si düzenlenen …

Hello there
Hello there
Overlay Image
Почитувани граѓани и симпатизери на фестивалот, Заради актуелната состојба на ПАНДЕМИЈА со КОВИД-19 кој што драстично го промени животот како во светот така и во нашата држава, Претседателството и Организациониот одбор на 29-тиот МЕЃУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ ПРОЛЕТНИ ВЕСЕЛБИ- ХИД БАХ ШЕН ФЕСТ- Чалакли, Валандово/ С. Македонија, донесе одлука за ОДЛОЖУВАЊЕ НА ПРЕДВИДЕНИОТ ТЕРМИНОТ (05-10 мај 2020) НА ФЕСТ-2020. Дополнително ќе бидете информирани за следните активности. Со почит Организационен Одбор ХИД БАХ ШЕН ФЕСТ