HID BAH ŞEN DERNEĞİ – Çalıklı, Valandova – Türkiye İŞ Adamlarına YÖRE Tanıtımını Yaptı

HIDIRELLEZ BAHAR ŞENLİKLERİ DERNEĞİ – Çalıklı, Valandova

Türkiye İŞ Adamlarına YÖRE Tanıtımını Yaptı

20.Uluslararası HID BAH ŞEN FEST- Çalıklı, Valandova/ Makedonya dan etkilenen ve Doğu Makedonya’nın geleceğine yönelik desteklerinin değişik şekilde başlatma kararı veren Sayın Hasan HOŞBEN, DEİK ( Dünya İş Adamları Konseyi ) Makedonya Başkanı ve HID BAH ŞEN Dernek Başkanlığı bir İLKE imza attılar.

Türkiyeden saygın 20 iş adamının Makedonya Tanıtım- Gezi Programının ilk adımı Doğu Makedonyanın Yörük bölgesi oldu. İlk olarak Valandova Belediyesine bağlı olan Festival Mekkanları Çalıklı ve Bahçebosu köylerinin ziyaretti vardı. Üsküp Hava limanından başlayan yolculuk Vardar vadisi, Köprüllünün kuş görüntüsü, Osmanlı Kazısı Demir Kapi Tünelinden sonra Çalıklıya varıldı. Yol boyunca Doğu Makedonya ve Uluslararası HID BAH ŞEN FEST hakkında Dr. Şenol Tahir, Makedonya Yörük Türkleri hakkında ve ‘’ADAK ‘’ filminin tanıtımını M-r Elizabeta Koneska bilgiler verdiler. Çalıklı Köyüne varınca İş adamlarına köy aktiviteler mekkanları ( futbol sahası, dernek zamani mekkanı, koy camisi – ziyaret edildi ve namaz kılındı, fest ival alanı) ve başlatma aşamasında olan YÖRÜK EVİ Projesi tanıttıldılar. Devamında festival sahnesinde BAHAR – Halk Oyunları Ekibi ve Namık Kemal – İ.O. öğrencileri gösteri sundular. Programdan çok etkilenen iş adamları grup üyelerinle bol bol hatıra fotograflar çektiler. Bundan sonra YÖRUK EV YEMEKLERİ ikramiyesine katıldılar. Yöre’ ye özgü ev yemeklerini lezzetle yiyorken Dernek, Festival ve Makedonya hakkında ve özellikle FEST yeni WeB site bilgilerini genç arkadaş sayın Şahpaz Molaliev yaptı. Programın devamında Bahçebosu köyünün özellikleri vardı ( kaldırma sokakları, Hıdırellez Çeşmesi, eski değirmen, köprüsüz İlk Okul binası vs. Havanın bütün zaman yağışlı olmasıa rağmen İş adamları seve seve ve zevkle bu gezi programını yaşadılar. Bundan sonra grup Valandova, Bogdansa üzerinden Gevgeli kenttine vardılar. Gevgelide meşhur yörük kuzu çevirmesi akşam yemeğine katıldılar.

İş adamları grubu yeni açılan Türk Oteil Princess de geceledikten sonra, tanıtım- gezi programına Üsküp, Kalkandelen, Ohri, Resne ve Manastır ziyeretlerinle devam etmişlerdir.

İş adamları grubunda diğerleri arasında TUNÇ Holding ( Tuncay AZAPHAN), ALANSPORTS AŞ (Kerim GÖZALHAN), TARMAN Grup (İsmail TARMAN), ERDEM Holding (Mehmet Nezih ERDEM), YENİ TEKNİK YAPI (Sevil MİRZAYEVA),ACARER METAL AŞ (Habibe Melahat ACARER ), ALTINBÜKEN Kuyumculuk (Nevzat ALTINBÜKEN ), AYGUN ALİMİNYUM AŞ (Arif GÜNEYSEL ), Eski Milletvekili İbrahim ÖZDEMİR, Hasan HOŞBEN, Nermin HASOGLU, Nilgün VİDİNLİ, Şerife Sevil KAMİLOĞLU hazır bulundular. Hepsinin ortak sözü şuydu: ‘’ Doğu Makedonya bundan sonra yanlız değildir, ora güzellikleri ve yörük yaşamını dile ve gündeme getirmekte ve o topluma yardım etmekde bizde varız. Ve istiyoruz bundan sonra Tüm gelen Gruplara özellikle Anavatan Türkiyeden Doğu Makedonyanın tanıtımı yapılsın. Özellikle köy ( doğa güzellikleri ) tanıtım türizmini buralarda geliştirerek bölgeyi ekonomi olarak da kalkındırmak gerekecek. Bu organizasyonda emeği geçen tüm arkadaşlara minnettarız ve gelecekteki işbirliği adına herkezi kutlamak gerekir’’

21.05.2011HIDIRELLEZ BAHAR ŞENLİKLERİ DERNEĞİ

 

 


Hello there
Hello there
Overlay Image
Почитувани граѓани и симпатизери на фестивалот, Заради актуелната состојба на ПАНДЕМИЈА со КОВИД-19 кој што драстично го промени животот како во светот така и во нашата држава, Претседателството и Организациониот одбор на 29-тиот МЕЃУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ ПРОЛЕТНИ ВЕСЕЛБИ- ХИД БАХ ШЕН ФЕСТ- Чалакли, Валандово/ С. Македонија, донесе одлука за ОДЛОЖУВАЊЕ НА ПРЕДВИДЕНИОТ ТЕРМИНОТ (05-10 мај 2020) НА ФЕСТ-2020. Дополнително ќе бидете информирани за следните активности. Со почит Организационен Одбор ХИД БАХ ШЕН ФЕСТ